حتما در مورد داروی اوزمپیک شنیده اید. این دارو نه بخاطر درمان دیابت نوع دو بلکه بخاطر اثرات آن بر کاهش وزن و درمان چاقی مشهور شده است.

از آنجایی که دوز بالای این دارو برای درمان چاقی استفاده می شود، اخیرا در رسانه های اجتماعی به عنوان یک راه حل کاهش وزن معرفی می شود.

افزایش تقاضا برای  اوزمپیک باعث کمبود این دارو در ایالات متحده و استرالیا شده و اکنون مصرف کنندگان این دارو چشم به کانادا دوخته اند.

رکت نوو نوردیسک در مصاحبه با  رسانه گلوبال نیوزکانادا گفت: «اوزمپیک فقط برای درمان دیابت نوع ۲ ساخته شده است. به منظور اطمینان از عرضه مداوم اوزمپیک، از پزشکان می‌ خواهیم که اوزمپیک را فقط برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ تجویز کنند.»

اوزمپیک یک داروی دیابت است که توسط نووو نوردیسک Novo Nordisk تولید می شود، اما ماده پزشکی موجود در آن سماگلوتید نام دارد. سماگلوتید ترشح انسولین را تحریک می کند و به کاهش قند خون کمک می کند. همچنین با هدف قرار دادن مناطقی از مغز که باعث می شود فرد احساس سیری کند، در تنظیم رژیم غذایی موثر است.

برخی بر این باورند که کیم کارداشیان از این دارو برای پوشیدن لباس مرلین مونرو در مراسم مت گالا در سال گذشته استفاده کرده است. چلسی هندلر، مجری برنامه Critics Choice Awards، در این باره به شوخی گفته است: «همه اهالی هالیوود دارن اوزمپیک مصرف میکنن!»

ویدیوهای تیک تاک با تگ #ozempic حداقل ۴۲۳ میلیون بازدید داشته اند. در بیشتر این ویدیوها در مورد میزان وزنی که کاربران با مصرف این دارو کم کرده اند، صحبت می شود.

شرکت نوو نوردیسک دو دارو با محتویات سماگلوتید تولید می کند، یکی اوزمپیک برای دیابت نوع ۲ و دیگری ویگو وی Wegovy برای درمان چاقی. مصرف اوزمیپک از سال ۲۰۱۸ و ویگو وی از سال ۲۰۲۱ در کانادا تأیید شده اند.

هر دو دارو تزریقی هستند و تفاوت آنها  فقط در این است که ویگو وی دارای دوز بالاتری از سماگلوتید می باشد. هر دو دارو عوارض جانبی بالقوه یکسانی دارند که از آنها می توان به تومورهای تیروئید و سرطان و همچنین تهوع، اسهال، استفراغ، یبوست و درد شکم اشاره کرد.

یکی دیگر از عوارض جانبی آنها این است که پس از توقف مصرف سماگلوتید، مصرف کنندگان مجددا چاق می شوند و احتمالا حتی بیشتر از قبل چاق می شوند.

گرچه هیچ اطلاعات رسمی در مورد مصرف اوزمپیک در کانادا وجود ندارد اما گزارش رسانه ها و پست های رسانه های اجتماعی نشان می دهد که کانادایی های غیر دیابتی برای درمان مواردی مانند چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) از این دارو استفاده می کنند.

بر اساس گزارش ها، آمریکایی‌ ها می توانند اوزمپیک را با قیمتی بسیار ارزان ‌تر از کانادا خریداری کنند.

ویدیوهای تیک تاک با تگ #ozempic حداقل ۴۲۳ میلیون بازدید داشته اند. در بیشتر این ویدیوها در مورد میزان وزنی که کاربران با مصرف این دارو کم کرده اند، صحبت می شود.

برچسب ها: