پزشک سایت

پزشک سایت

شنبه, تیر ۲۳, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • تفاوت ICSI و IVF
  • اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی (ADHD)

در تماس باشید

پزشکی

خطر مسمومیت و تداخل دارویی در اثر مصرف خودسرانه مکمل‌ها

خطر مسمومیت و تداخل دارویی در اثر مصرف خودسرانه مکمل‌ها

مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به این که مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها باید با تجویز متخصص و پزشک مربوطه انجام شود، گفت: خطر بروز مسمومیت و تداخل در پی مصرف خودسرانه مکمل‌ها وجود دارد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، علیرضا رستمی گفت: فرآورده‌های مکمل، طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند، از جمله موارد مورد استفاده در حفظ سلامت عمومی بدن شامل انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی، ویتامین‌های مورد استفاده در نوزادان و مادران باردار و شیرده که در مراکز بهداشت و به صورت رایگان در اختیار گروه هدف قرار می‌گیرد و همچنین مکمل‌های مورد استفاده در افزایش عملکرد ورزشی افراد و ورزشکاران است. 

وی افزود: همچنین گروه دیگری از فرآورده‌های مکمل و ویتامین‌ها در «حفظ سلامت پوست، مو و ناخن»، «بهبود عملکرد دستگاه ایمنی»، مدیریت وزن و به منظور کاهش یا افزایش وزن»، «پیشگیری و حمایت از شرایط خاص سلامت مانند پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و …»، «آنتی‌اکسیدان‌ها» و «امگا ۳» مورد تجویز و استفاده قرار می‌گیرند.

مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو همچنین درباره شرایط تجویز و مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها، تاکید کرد: با توجه به نیاز پایه بدن به ریزمغذی‌ها و با نگاهی به سبد غذایی خانوار و کاهش احتمالی سرانه مصرف برخی از اقلام مهم حاوی ریزمغذی‌ها، تجویز مصرف به صورت شکل دارویی فرآورده مکمل از سوی متخصصان مربوطه و بر مبنای بار بیماری‌ها و نتایج آزمایش‌های کلینیکی و پاراکلینیکی صورت می‌گیرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی از القای مصرف فرآورده‌های مکمل و ویتامین‌ها گفت: مشخص است که در برخی موارد و با توجه نگاه انتفاعی و اقتصادی شرکت تولیدکننده به بازار رقابتی مصرف، القای مصرف نیز غیر قابل اجتناب به نظر می‌رسد.

رستمی درباره عوارض احتمالی مصرف نابجای مکمل‌ها و ویتامین‌ها و بروز مشکلات جسمی گفت: مصرف هر عنصر، ماده غذایی و دارویی بیش از حد مجاز تعیین شده در منابع بین‌المللی برای عموم جامعه و به ویژه در گروه‌های در معرض خطر شامل کودکان، سالمندان، مادران باردار و شیرده، بیماران صعب العلاج یا نقص دستگاه ایمنی و… انواع عوارض حاد قابل مشاهده در کوتاه مدت و دراز مدت را به دنبال خواهد داشت و بر همین اساس لازم است هر گونه مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها با مشورت و تجویز پزشک مربوطه انجام شود و از مصرف خودسرانه این اقلام پرهیز شود.

وی در توضیح عوارض ناشی از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک و همچنین مصرف بی‌رویه مکمل‌ها افزود: خطر بروز مسمومیت به دنبال مصرف بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی وهمچنین خطر تداخل مصرف برخی مکمل‌ها با داروهای خاص نظیر امگا و وارفارین و در افراد دارای بیماری خاص نظیر بیماران کلیوی و کبدی وجود دارد.

مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به تعداد فزاینده مجوزهای صادر شده از سوی این سازمان و آمار شناسه‌گذاری مکمل‌های تولید داخل، گفت: این موضوع حاکی از افزایش نوع و تعداد مکمل‌های تولیدی در کشور و در نتیجه استقبال پزشکان و بیماران نسبت به مصرف این فرآورده‌هاست. در مجموع توصیه می‌شود مردم هرنوع مصرف مکمل و ویتامین‌ها را با نظر و تجویز پزشک مربوطه داشته باشند و از مصرف خودسرانه آن پرهیز شود.

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.