پزشک سایت

پزشک سایت

شنبه, تیر ۲۳, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • تفاوت ICSI و IVF
  • اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی (ADHD)

در تماس باشید

پزشکی

حملات هراس یا پانیک، از شایع ترین اختلالات روانی در مردان است

حملات هراس یا پانیک، از شایع ترین اختلالات روانی در مردان است

عضو هیات علمی گروه اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یکی از شایع ترین اختلالات روانی در بین مردان، حملات هراس یا پانیک است که ترس از روی دادن اتفاقات ناگوار را در آنها ایجاد می کند و علائم آن می تواند به صورت اختلالات جسمانی هم بروز یابد.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر مخملی، به مناسبت هفته جهانی سلامت مردان اظهار کرد: باورهای غلطی همچون این جمله ؛ ” مرد که گریه نمی کند “، می تواند نشانه ای از ضعف و اصطلاحاً اَنگ برای پسران تلقی شود و در نتیجه هنگامی که فرد از مساله و چالشی دچار اضطراب یا سایر بیماری های روانی می شود، برای درمان به پزشک مراجعه نکند و در نتیجه مشکلات بیشتری در حوزه های فردی، خانوادگی و اجتماعی و… برای او ایجاد می شود.

وی از اختلال افسردگی به عنوان شایع ترین بیماری رایج در بین مردان و زنان نام برد و افزود: گاهی اوقات بیماران متوجه اختلال خود نمی شوند و یا ممکن است اختلال افسردگی، به صورت علائم جسمانی از جمله، مشکلات گوارشی، دردهای قفسه سینه، تپش قلب و تظاهر کند ( علائم روان تنی یا سایکوسوماتیک) که بیمار با شکایت جسمانی به پزشک مراجعه می کند و پس از بررسی ها و معاینات پزشکی، مشخص میشود که بیمار هیچ گونه مشکل جسمی نداشته و در نتیجه، جهت بررسی های روانشناختی به روانپزشک ارجاع داده می شود. ضمناً در کنار افسردگی، اختلال اضطرابی نیز بسیار شایع بوده و علاوه بر ژنتیک، مشکلات اقتصادی، اجتماعی و روابط بین فردی هم باعث می شود فرد، علائم اضطرابی را تجربه کند؛ بی آنکه خود متوجه آن شود.

دکتر مخملی، در ادامه به یکی از شایع ترین اختلالات روانی در بین مردان با عنوان حملات هراس یا پانیک اشاره کرد و گفت: افراد درگیر با این اختلال معمولا ترس از روی دادن اتفاقات ناگوار دارند و علائم این اختلال ممکن است به صورت تظاهرات جسمی در آنها نمایان شود. همچنین از دیگر اختلالات شایع بین مردان بیماری اعتیاد است که دلایل ابتلاء به آن بسیار متعدد بوده و درمان به موقع این بیماری، می تواند علاوه بر صرفه اقتصادی، سلامت فرد را در پی داشته باشد.

متخصص بیماری های اعصاب و روان دانشگاه، با ذکر این نکته که روان هم جزء جدایی ناپذیر از وجود انسان است، خاطر نشان کرد: آنچه که در سلامت و بهداشت روان مردان مهم است، مراجعه به موقع به متخصصین حوزه سلامت از جمله، روانپزشکان و روانشناسان است که می توانند به افراد در بهبود کیفیت زندگی فردی، روابط اجتماعی و سایر مشکلات روان شناختی کمک کنند و حتی می تواند با صرفه اقتصادی همراه باشد؛ چرا که با برخورداری از سلامت کامل می توان با مشکلات اقتصادی، استرس های روزمره و سایر مشکلات زندگی به صورت منطقی مواجه شد و آسیب پذیری کمتری داشت.

وی یادآور شد؛ مردم در صورت بروز مشکلات روانشناختی، می توانند با مراجعه به کلینیک ویژه مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی قائم (عج)، از خدمات روانپزشکی و روانشناسی آن با تعرفه دولتی بهره مند شوند.

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.