وزیر بهداشت با اشاره به آغاز تزریق دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک در هفت استان کشور گفت: درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در تمام مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی امروز در حاشیه مراسم “پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت” اظهار کرد: امروز از دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس که اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از بیماری‌ها در کودکان دارد رونمایی کردیم.

وی افزود: پنوموکوک می‌تواند بیماری‌های زیادی در کودکان ایجاد کند و سالانه ۱۵۰۰ کودک به خاطر این بیماری فوت می‌کنند یا بستری می‌شوند و شایع‌‌ترین عارضه آن سینه پهلو است. روتاویروس نوعی ویروس است که باعث بروز علائمی مانند اسهال می‌شود و تعداد زیادی از کودکان دچار مشکلات گوارشی و مشکلات هاضمه می‌شوند و مجبور به بستری آنها می‌شویم و واکسن روتاویروس که امروز رونمایی شد نیز می‌تواند از این بیماری پیشگیری کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: قرار است در هفت استان کشور، واکسن پنوموکوک در سنین ۲ و ۴ و ۱۲ ماهگی تزریق شود؛ واکسن روتاویروس نیز خوراکی است و در ۲ و ۴ و ۶ ماهگی به کودکان داده خواهد شد.

عین‌اللهی با اشاره به سابقه بیش از ۴۰ ساله واکسیناسیون کودکان در کشور بیان کرد: در کشور ما به بالای ۹۰ درصد کودکان واکسن تزریق می‌شود و مرگ و میر کودکان به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. امیدواریم با تکمیل زنجیره واکسیناسیون در کشور بتوانیم از سایر بیماری‌ها نیز پیشگیری کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی خبر داد و اضافه کرد: بیماری در کودکان می‌تواند عوارض پایدار ایجاد کند و ممکن است فردی به دلیل فقر به دنبال درمان بیماری کودکش نرود و به همین دلیل هیئت دولت با درمان کودکان زیر ۷ سال موافقت کرده است.

وی ادامه داد: ما در تمام مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت به صورت رایگان خدمات سرپایی و بستری را به کودکان ارائه می‌کنیم و با وجود همه تحریم‌ها روی کودکان سرمایه‌گذاری می‌کنیم زیرا افراد به طور میانگین تا ۷۰ سالگی عمر می‌کنند و بنابراین سلامت آینده کودکان‌مان با درمان رایگان آنها تأمین خواهد شد.

به گزارش تسنیم، دکتر حسین فرشیدی نیز در همایش “پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت” با محوریت رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال و رونمایی از واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس، ضمن تشریح تاریخچه‌ای از آغاز برنامه ایمن‌سازی با واکسیناسیون در ایران و جهان گفت: برنامه گسترش ایمن‌سازی در جهان از سال ۱۹۷۴ میلادی و در ایران در سال ۱۳۶۳ با تعلیم مدیران بهداشتی در سطوح مختلف، تقویت زنجیره سرد و تدوین برنامه عملیاتی ایمن‌سازی آغاز شد. در آن زمان یک‌چهارم مرگ‌های نوزادی ناشی از کزاز نوزادی بود.

وی افزود: همچنین آن زمان شاخص مرگ نوزادی ۲۱ در هزار تولد زنده و مرگ ناشی از کزاز نوزادی ۵ در هزار تولد زنده بود و امروز ایران در زمره کشورهایی قرار دارد که تا قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی موفق به حذف کزاز نوزادی شدند.

فرشیدی خاطرنشان کرد: چنانچه برنامه واکسیناسیون کزاز در کشور انجام نمی شد، برآورد می‌شود، سالیانه ۷۵۰۰ مورد مرگ ناشی از کزاز نوزادی در کشور رخ دهد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه ایمن‌سازی هپاتیت ب در سال ۱۳۷۲ در برنامه توسعه ایمن‌سازی ادغام شد، ادامه داد: از سال ۱۳۸۳ نیز پس از ایمن‌سازی سراسری سرخک و سرخجه، واکسن سه گانه سرخک، سرخجه و اوریون نیز جایگزین واکسن سرخک در برنامه ایمن‌سازی شد.

وی گفت: واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا در قالب واکسن پنتاوالان از سال ۱۳۹۳ در برنامه ایمن سازی کودکان وارد شد.

فرشیدی با بیان اینکه واکسیناسیون هزینه اثربخش ترین مداخله سلامت بوده و بالاترین بازگشت سرمایه گذاری را دارد، با اشاره به واکسیناسیون پنوموکوک و روتاویروس گفت: واکسن تزریقی پنوموکوک در سه نوبت ۲، ۴ و‌ ۱۲ ماهگی و واکسن خوراکی روتاویروس نیز در سه نوبت ۲، ۴ و ۶ ماهگی، انجام می‌شود.

وی گفت: واکسن پنوموکوک امروز در ۷ استان و واکسن روتاویروس نیز در ۲ استان آغاز می‌شود و به‌زودی در سراسر کشور تسری پیدا خواهد کرد.