پزشک سایت

پزشک سایت

چهارشنبه, خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • درد میگرن
  • فیله‌های تازه ماهی تن بر روی تخته برش چوبی
  • سیر سیاه روی یک تخته برش چوبی با برخی از حبه‌های پوست کنده شده
  • تصویر زیر یک تصویر جامع و حرفه‌ای از درمان‌های افسردگی را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک فرد در جلسه درمانی، بطری‌های دارو، آیکون‌های مربوط به سبک زندگی سالم (ورزش، رژیم غذایی متعادل) و حمایت از دوستان و خانواده است. پس‌زمینه تصویر یک محیط آرام و اطمینان‌بخش را نشان می‌دهد که بر اهمیت مراقبت از سلامت روان و روش‌های درمانی جامع تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر جامع از فواید دارویی زعفران را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک کاسه زعفران، یک فنجان دم‌نوش زعفران و آیکون‌هایی است که نشان‌دهنده خواص آنتی‌اکسیدانی، بهبود سلامت روان، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و بهبود گوارش هستند. پس‌زمینه تصویر یک محیط پزشکی پاک و آرام را نشان می‌دهد که بر اهمیت درمان‌های طبیعی و نقش زعفران در سلامت کلی تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر حرفه‌ای از جدیدترین روش‌های درمان زگیل تناسلی HPV را نشان می‌دهد. در این تصویر روش‌های مختلف درمانی مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی، کرم ایمی‌کیمود، پدوفیلوکس و واکسن HPV دیده می‌شود. این تصویر در یک محیط پزشکی با پزشک که در حال توضیح این درمان‌ها به بیمار است، قرار دارد. عناصر اضافی شامل نمودارهایی از زگیل تناسلی و ویروس HPV هستند که به تصویر افزوده شده‌اند تا بر پیشرفت‌های مدرن پزشکی و مراقبت از بیمار تأکید شود.

در تماس باشید

پزشکی

مردمک‌های شما می‌توانند نشانه‌های پنهانی در مورد عملکرد مغز شما را آشکار کنند

مردمک‌های شما می‌توانند نشانه‌های پنهانی در مورد عملکرد مغز شما را آشکار کنند

نحوه واکنش مردمک‌های شما به ورزش سبک می‌تواند نشان دهد که آیا شما یکی از مزایای ورزش و جنبش، یعنی تقویت شناختی ناشی از بهبود خلق و خو و بهبود عملکرد اجرایی، بهره‌کند می‌شوید یا خیر.

محققان ژاپنی اندازه مردمک ۲۴ شرکت‌کننده را در طول ۱۰ دقیقه ورزش سبک زیر نظر گرفتند و سپس از تصویربرداری عصبی استفاده کردند تا ببینند مغز شرکت‌کنندگان چگونه به یک کار شناختی پاسخ می‌دهد.

این فقط یک کارآزمایی کوچک بود، اما نتایج نشان داد که هرچه مردمک‌های مردم در حین ورزش سبک بیشتر گشاد شوند – به عبارت دیگر، بزرگ‌تر شوند – تقویت شناختی آن‌ها بهتر می‌شود.

تیمی از دانشمندان علوم اعصاب و دانشمندان ورزش از دانشگاه تسوکوبا در مقاله خود توضیح داده‌اند: «میزان گشادگی مردمک آشکارگر بهره‌مندی از ورزش سبک و نشانه فعال‌سازی قشر پیشانی مغز و افزایش عملکرد اجراییاست.»

اکنون به خوبی ثابت شده است که ورزش، حتی ورزش‌های با شدت کم مانند یوگا و پیاده‌روی، می‌تواند خلق و خوی ما را تقویت کند و به ما کمک کند تا برای انجام یک کار بهتر تمرکز کنیم که به خاطر تاثیر ورزش روی قشر پیشانی مغز است.

اما هنوز علت تقویت این عملکرد اجرایی ناشی ورزش می‌شود، به درستی مشخص نشده است.

یکی از راه‌های آگاه شدن از اندرون مغز، از طریق چشم‌ها است. تحقیقات قبلی نشان داده است که مردمک‌های ما می‌توانند فعالیت عصبی ژرفای مغز را منعکس کنند.

برای بررسی بیشتر، محققان جوانان سالم را انتخاب کردند و از نیمی از آن‌ها خواستند که در ۱۰ دقیقه ورزش بسیار سبک شرکت کنند و از نیمی دیگر به عنوان گروه کنترل استفاده کردند و آنها فقط روی دستگاه تمرین استراحت کنند.

قبل، در حین و بعد از دوره تمرین، اندازه مردمک چشم شرکت‌کنندگان به صورت غیر تهاجمی کنترل شد و همچنین از آن‌ها در مورد خلق و خوی آن‌ها پرسیده شد.

چکیده‌ای گرافیکی که یافته‌های تیم را خلاصه می‌کند. (Kuwaizu و همکاران، NeuroImage، ۲۰۲۲)

هر دو گروه قبل و بعد از تمرین تست عملکرد اجرایی دادند. این تست عملکرد رنگی Stroop نامیده می‌شد و می‌پرسید که آیا یک کلمه (مثلاً قرمز یا سبز) با رنگی که در آن نمایش داده می‌شود مطابقت دارد یا خیر.

در حالی که این آزمایش انجام می‌شد، این تیم با استفاده از طیف‌سنجی عملکردی مادون قرمز نزدیک، فعالیت مغزی پیش‌پیشانی شرکت‌کنندگان را مورد مطالعه قرار داد.

نتایج نشان داد که ورزش سبک باعث می‌شود شرکت‌کنندگان در تکالیف شناختی بهتر از گروه کنترل عمل کنند و این با افزایش فعالیت در قشر پیشانی پشتی سمت چپ مغز، ناحیه‌ای مرتبط با عملکرد اجرایی مرتبط است.

آنها همچنین متوجه شدند که مردمک‌های گروه تمرین در حین تمرین گشاد می‌شوند، در حالی که اندازه مردمک‌های گروه کنترل تغییر نمی‌کند و هرچه مردمک‌های شرکت‌کننده در طول تمرین گشادتر شوند، عملکرد شناختی شرکت‌کننده‌ها هنگام انجام تست در پایان بهتر افزایش می‌یابد.

این نتایج قویاً نشان می‌دهند که افزایش عملکرد جلوی مغز ناشی از ورزش بسیار سبک را می‌توان به فعالیت عصبی مرتبط با گشادگی مردمک چشم مربوط کرد و به عبارت از این طریق تحمینی از افزایش عملکرد انجام داد.

پس قطر مردمک پتانسیل ایجاد یک نشانگر زیستی جدید را دارد که می‌تواند برای پیش‌بینی اثرات خوب ورزش بر مغز مورد استفاده قرار گیرد.

البته هنوز به مطالعات بیشتر و بزرگ‌تری برای تایید این مطلب نیاز داریم.

این تحقیق در NeuroImage منتشر شده است.

img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.