پزشک سایت

پزشک سایت

چهارشنبه, خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • درد میگرن
  • فیله‌های تازه ماهی تن بر روی تخته برش چوبی
  • سیر سیاه روی یک تخته برش چوبی با برخی از حبه‌های پوست کنده شده
  • تصویر زیر یک تصویر جامع و حرفه‌ای از درمان‌های افسردگی را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک فرد در جلسه درمانی، بطری‌های دارو، آیکون‌های مربوط به سبک زندگی سالم (ورزش، رژیم غذایی متعادل) و حمایت از دوستان و خانواده است. پس‌زمینه تصویر یک محیط آرام و اطمینان‌بخش را نشان می‌دهد که بر اهمیت مراقبت از سلامت روان و روش‌های درمانی جامع تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر جامع از فواید دارویی زعفران را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک کاسه زعفران، یک فنجان دم‌نوش زعفران و آیکون‌هایی است که نشان‌دهنده خواص آنتی‌اکسیدانی، بهبود سلامت روان، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و بهبود گوارش هستند. پس‌زمینه تصویر یک محیط پزشکی پاک و آرام را نشان می‌دهد که بر اهمیت درمان‌های طبیعی و نقش زعفران در سلامت کلی تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر حرفه‌ای از جدیدترین روش‌های درمان زگیل تناسلی HPV را نشان می‌دهد. در این تصویر روش‌های مختلف درمانی مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی، کرم ایمی‌کیمود، پدوفیلوکس و واکسن HPV دیده می‌شود. این تصویر در یک محیط پزشکی با پزشک که در حال توضیح این درمان‌ها به بیمار است، قرار دارد. عناصر اضافی شامل نمودارهایی از زگیل تناسلی و ویروس HPV هستند که به تصویر افزوده شده‌اند تا بر پیشرفت‌های مدرن پزشکی و مراقبت از بیمار تأکید شود.

در تماس باشید

پزشکی

لیپوپروتئین (a) – آزمایشی که در آینده باید به همراه آزمایش کلسترول انجام شود

لیپوپروتئین (a) – آزمایشی که در آینده باید به همراه آزمایش کلسترول انجام شود

با داروهای فعلی که لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) هدف قرار می‌دهد، میزان لیپوپروتئین (a) تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

در یک مطالعه مشاهده‌ای روی ۶۰۷ بزرگسال ۶۰ ساله و بالاتر، در طول ۱۶ سال، سطوح لیپوپروتئین (a) – یا Lp (a) – در افرادی که مشکل عروق حونرسان قلب یا کرونر را تجربه کرده بودند، بالاتر و شایع‌تر بود. فعلا ارتباط بین لیپوپروتئین (a) و بیماری قلب ثابت نشده ولی مشخص شده که این دو «ارتباطی» با هم دارند و نیاز به درمان‌های هدفمند Lp(a) را روشن شده.

لئون سیمونز، سرپرست تیم تحقیق، استادیار دانشکده پزشکی بالینی در دانشگاه نیو ساوت ولز سیدنی، دهه‌هاست روی حل نادانسته‌های ما در مورد این مجموعه ماکرومولکولی کار می‌کند، او می‌گوید: «نتایج جدید ما نشان می‌دهد که درمان‌های جدید در حال توسعه با هدف کاهش Lp(a) بالا ممکن است به پیشگیری از بیماری‌های عود کننده قلب کمک کنند.»

Lp(a) پلاسما، از LDL و یک گلیکوپروتئین آبدوست بزرگ به نام آپولیپوپروتئین(a) ایجاد شده.

میزان Lp(a) حدود  ۷۵ تا ۹۵ درصد ارثی است و تخمین زده می‌شود که از هر پنج نفر یک نفر با استعداد ژنتیکی سطح بالا آن را دارند.

اما با اینکه اکثر بزرگسالان در ایالات متحده برای کلسترول غربالگری می شوند، معمولا Lp(a) به صورت روتین بررسی نمی‌شود. به طوری که کمتر از ۱٪ مردم برای آن آزمایش می‌شوند. (البته باید در نظر گرفت که چون عامل بالا رفتن آن بیشتر  ژنتیکی است، سطح آن در طول زندگی ثابت می‌ماند، بنابراین آزمایشات مکرر لازم نیست.)

سطوح بالای Lp(a) بعید است  علائم فیزیکی خاصی ندارد.

این مطالعه همچنین نشان داد که بزرگسالان مبتلا به بیماری کرونری قلب قبلی، سطوح بالای Lp(a) بیش از ۳۵۵ میلی‌گرم در لیتر، در مقایسه با افراد زیر ۵۰ میلی‌گرم در لیتر) حدود ۵۳ درصد خطر حملات قلبی مکرر بیشتری در طی ۱۶ سال داشتند.

پس در مجموع افزایش Lp(a) یک پیش‌بینی‌کننده مهم بیماری کرونری قلب راجعه در افراد مسن است. سطح بالای ۳۰۰ را باید یک علامت خاطر دانست و سعی کرد در این افراد مداخله‌های مثبت برای کاهش سایر عوامل خطر را انجام داد.

خود سطوح Lp(a) ممکن است هنوز هدف به طور موثر قابل پایین آوردن نباشد، اما در این افراد با رژیم غذایی و ورزش، می‌توان عوامل خطر دیگر را کاست.

داروهای فعلی، مانند استاتین‌ها، اغلب برای کاهش «کلسترول بد» یا LDL مصرف می‌وند، این داروها هیچ تأثیر عمده یا ثابت‌شده‌ای بر  Lp(a) ندارند. اما یرخی از درمان های جدید که برای کاهش سطح Lp(a)  در مراحل پیشرفته توسعه بالینی هستند.

این تحقیق در مجله Current Medical Research & Opinion منتشر شده است.

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.