پزشک سایت

پزشک سایت

چهارشنبه, خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • درد میگرن
  • فیله‌های تازه ماهی تن بر روی تخته برش چوبی
  • سیر سیاه روی یک تخته برش چوبی با برخی از حبه‌های پوست کنده شده
  • تصویر زیر یک تصویر جامع و حرفه‌ای از درمان‌های افسردگی را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک فرد در جلسه درمانی، بطری‌های دارو، آیکون‌های مربوط به سبک زندگی سالم (ورزش، رژیم غذایی متعادل) و حمایت از دوستان و خانواده است. پس‌زمینه تصویر یک محیط آرام و اطمینان‌بخش را نشان می‌دهد که بر اهمیت مراقبت از سلامت روان و روش‌های درمانی جامع تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر جامع از فواید دارویی زعفران را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک کاسه زعفران، یک فنجان دم‌نوش زعفران و آیکون‌هایی است که نشان‌دهنده خواص آنتی‌اکسیدانی، بهبود سلامت روان، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و بهبود گوارش هستند. پس‌زمینه تصویر یک محیط پزشکی پاک و آرام را نشان می‌دهد که بر اهمیت درمان‌های طبیعی و نقش زعفران در سلامت کلی تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر حرفه‌ای از جدیدترین روش‌های درمان زگیل تناسلی HPV را نشان می‌دهد. در این تصویر روش‌های مختلف درمانی مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی، کرم ایمی‌کیمود، پدوفیلوکس و واکسن HPV دیده می‌شود. این تصویر در یک محیط پزشکی با پزشک که در حال توضیح این درمان‌ها به بیمار است، قرار دارد. عناصر اضافی شامل نمودارهایی از زگیل تناسلی و ویروس HPV هستند که به تصویر افزوده شده‌اند تا بر پیشرفت‌های مدرن پزشکی و مراقبت از بیمار تأکید شود.

در تماس باشید

پزشکی

علت اصلی شوره سر که باورتان نمی‌شود

علت اصلی شوره سر که باورتان نمی‌شود

جدول محتوا

هنگامی که خودتان را در آینه برانداز می‌کنید، دیدن پوسته‌های ریز سفید یا خاکستری که در میان موهای تیره شما به چشم می‌خورند، ممکن است شما را ناراحت کند، خصوص اگر دوره‌های متناوب رهایی از شوره سر و بازگشت دوباره آن را تجربه کنید.

به گزارش بهداشت نیوز شوره اغلب با خشکی پوست سر اشتباه گرفته می‌شود اما شوره و خشکی پوست سر دو عارضه متفاوت هستند. پوسته‌های ریز شوره نشانه‌ای از یک عارضه پوستی به نام «درماتیت سبوره‌ای» هستند.

شوره چیست؟

درماتیت سبوره‌ای یک عارضه پوستی رایج است که می‌تواند به شکل شوره در پوست سر و/یا به صورت پلاک‌های فلس‌مانند در پوست ظاهر شود. این پلاک‌ها بسته به رنگ پوست دارای رنگ‌های متفاوتی هستند و می‌توانند خشک، چرب یا خارش‌دار باشند.

درماتیت سبوره‌ای معمولاً در نواحی از پوست بدن که چربی زیادی تولید می‌کنند، مانند پوست سر، کناره‌های بینی، ابروها، گوش‌ها، قفسه سینه و حتی پلک‌ها بروز می‌کند.

علت شوره چیست؟

شوره – یا به طور کلی‌تر درماتیت سبوره‌ای- معمولاً به دلیل واکنش التهابی به «مالاسزیا فورفور»، یک نوع قارچ که روی پوست همه افراد زندگی و رشد می‌کند، ایجاد می‌شود. افرادی که دچار شوره می‌شوند یا مخمر بیشتری روی پوستشان رشد می‌کند یا پوستشان به این قارچ حساسیت بیشتری دارد یا ممکن است ترکیبی از هر دوی این عوامل وجود داشته باشد.

چرا به طور ناگهانی دچار شوره زیادی شده‌ام؟

عود کردن بیماری درماتیت سبوره‌ای ممکن است به دلیل محرک‌های گوناگونی باشد. یکی از عوامل برانگیزاننده این عارضه طولانی کردن فاصله میان شستن موها است. این تأخیر باعث افزایش رشد قارچ پوستی و رسیدن به نقطه‌ای می‌شود که پوست دیگر نمی‌تواند آن را تحمل کند و نسبت به آن واکنش التهابی نشان می‌دهد و همین و واکنش است که شوره را ایجاد می‌کنند.

چرا با وجودی اینکه هر روز موهایم را می‌شویم، شوره می‌زنم؟

فراوانی لازم برای شستشوی موها برای پیشگیری از شوره در افراد متفاوت است. در برخی افراد ممکن است فاصله میان شستشوی موها به دو هفته برسد بدون اینکه درماتیت سبوره‌ای یا شوره سر بروز کند، و در افراد دیگر ممکن است فقط اگر یک تا دو روز شستشوی موها به تأخیر بیفتید، شوره سر شدیدی بروز کند. بنابراین شما باید برنامه شستشوی سر مناسب خودتان را پیدا کنید.

اگر از افراد مستعد شوره سر هستید، از شامپوهای حاوی مواد ضد قارچی استفاده کنید. همچنین اگر شمار موارد شستن موهایتان را افزایش دهید، با کاهش انباشتگی قارچ روی پوست به پیشگیری از ایجاد شوره سر کمک می‌کنید.

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.