پزشک سایت

پزشک سایت

چهارشنبه, خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • درد میگرن
  • فیله‌های تازه ماهی تن بر روی تخته برش چوبی
  • سیر سیاه روی یک تخته برش چوبی با برخی از حبه‌های پوست کنده شده
  • تصویر زیر یک تصویر جامع و حرفه‌ای از درمان‌های افسردگی را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک فرد در جلسه درمانی، بطری‌های دارو، آیکون‌های مربوط به سبک زندگی سالم (ورزش، رژیم غذایی متعادل) و حمایت از دوستان و خانواده است. پس‌زمینه تصویر یک محیط آرام و اطمینان‌بخش را نشان می‌دهد که بر اهمیت مراقبت از سلامت روان و روش‌های درمانی جامع تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر جامع از فواید دارویی زعفران را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک کاسه زعفران، یک فنجان دم‌نوش زعفران و آیکون‌هایی است که نشان‌دهنده خواص آنتی‌اکسیدانی، بهبود سلامت روان، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و بهبود گوارش هستند. پس‌زمینه تصویر یک محیط پزشکی پاک و آرام را نشان می‌دهد که بر اهمیت درمان‌های طبیعی و نقش زعفران در سلامت کلی تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر حرفه‌ای از جدیدترین روش‌های درمان زگیل تناسلی HPV را نشان می‌دهد. در این تصویر روش‌های مختلف درمانی مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی، کرم ایمی‌کیمود، پدوفیلوکس و واکسن HPV دیده می‌شود. این تصویر در یک محیط پزشکی با پزشک که در حال توضیح این درمان‌ها به بیمار است، قرار دارد. عناصر اضافی شامل نمودارهایی از زگیل تناسلی و ویروس HPV هستند که به تصویر افزوده شده‌اند تا بر پیشرفت‌های مدرن پزشکی و مراقبت از بیمار تأکید شود.

در تماس باشید

پزشکی

دانشمندان یک «نقشه راه» برای چیره شدن بر سرطان روده را کشف کرده‌اند

دانشمندان یک «نقشه راه» برای چیره شدن بر سرطان روده را کشف کرده‌اند
طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سالانه حدود ۱۵۰ هزار مورد جدید سرطان رکتوم (راست روده) و روده بزرگ تشخیص داده می‌شود. به خاطر افزایش غربالگری پیشگیرانه، این تعداد به آرامی رو به کاهش است، اما همچنان سومین سرطان بزرگ در ایالات متحده است که از هر ۲۳ مرد یک نفر و از هر ۲۶ زن یک نفر را مبتلا می‌کند. 

درمان سرطان روده بزرگ هم ساده نیست، تنها ۱۰ درصد از بیماران به ایمنی درمانی‌های فعلی پاسخ می‌دهند. یعنی سرانجام درمان جراحی انتخاب می‌شود و تمام بافت‌های سرطانی برداشته می‌شود. جراحی میزان بقای بیمار را بهبود می‌بخشد، اما تأثیر زیادی بر نتایج کیفیت زندگی بیماران داشته باشد.

اکنون، محققان مؤسسه تحقیقات سرطان اولیویا نیوتن-جان در دانشگاه لاتروب در استرالیا دریافته‌اند که نحوه واکنش بیمار به سرطان به میزان مؤثر بودن گروهی از سلول‌های ایمنی در روده بزرگ بستگی دارد.

دکتر لیزا میلکه، سرپرست آزمایشگاه ایمنی و سرطان مخاط در مؤسسه تحقیقات سرطان اولیویا نیوتن جان، می‌‌گوید: «سلول‌های گاما دلتا به عنوان مدافعان خط مقدم ما در روده عمل می‌کنند.» آنچه این سلول‌های ایمنی را شاخص می‌کند این است که آن‌ها به طور مداوم از سلول‌های پوششی یا اپیتلیال پوشاننده روده محافظت کرده و به عنوان محافظ در برابر تهدیدهای احتمالی سرطان عمل می‌کند.

زمانی که نمونه‌های بیماران سرطان روده تجزیه و تحلیل شد، دانشمندان متوجه شدند که وقتی سلول‌های گاما دلتا T بیشتری در تومور‌ها وجود داشت، نتایج بهتر و بقای این بیماران بهتر گزارش شد

با این حال، این تنها نیمی از داستان بود. با نگاهی به کل میکروبیوم در روده بزرگ، محققان همچنین غلظت بسیار بالاتری از فاکتور رونویسی مولکولی ۱ (TCF-۱) را روی سلول‌های گاما دلتا یافتند. TCF-۱ اختصاصی سلول T و همچنین یک تنظیم‌کننده مرکزی رشد و عملکرد سلول T است.

دانشمندان کشف کردیم که مقدار و تنوع میکروبیوم در روده بزرگ منجر به غلظت بالاتر مولکولی به نام TCF-۱ در سلول‌های گاما دلتا T در مقایسه با سایر نواحی روده می‌شودو به این ترتیب سلول‌های گاما دلتا T را از مبارزه با سرطان بازداشته می‌شوند.

زمانی که دانشمندان TCF-۱ را در سلول‌های گاما دلتا T حذف شد، رفتار این سلول‌های ایمنی را به طور اساسی تغییر داد و کاهش قابل توجهی در اندازه تومور‌های سرطان روده رخ داد.

اولین پیشرفت تحقیقاتی با توجه به پژوهش جدید این است که نقشه راه جدیدی را برای توسعه ایمونوتراپی‌های ترکیبی هدفمند برای درمان مؤثرتر بیماران سرطان روده هموار می‌شود.
این تحقیق گامی هیجان‌انگیز در جهت درک میکروبیوم پیچیده و نحوه عملکرد سلول‌های ایمنی و روده با هم، است و بر شیوه غربالگری و درمان هم اثر می‌گذارد.
(میکروبیوتای روده از بدو تولد با انسان است و بر عملکرد سراسر بدن تأثیر می گذارد. میکروبیوتای انسان از طیف وسیعی از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر حیوانات تک سلولی تشکیل شده است که در بدن زندگی می کنند. میکروبیوم نامی است که به تمام ژن های درون این سلول های میکروبی داده شده است.

این مطالعه در مجله Science Immunology منتشر شده.

img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.