پزشک سایت

پزشک سایت

چهارشنبه, خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • درد میگرن
  • فیله‌های تازه ماهی تن بر روی تخته برش چوبی
  • سیر سیاه روی یک تخته برش چوبی با برخی از حبه‌های پوست کنده شده
  • تصویر زیر یک تصویر جامع و حرفه‌ای از درمان‌های افسردگی را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک فرد در جلسه درمانی، بطری‌های دارو، آیکون‌های مربوط به سبک زندگی سالم (ورزش، رژیم غذایی متعادل) و حمایت از دوستان و خانواده است. پس‌زمینه تصویر یک محیط آرام و اطمینان‌بخش را نشان می‌دهد که بر اهمیت مراقبت از سلامت روان و روش‌های درمانی جامع تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر جامع از فواید دارویی زعفران را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک کاسه زعفران، یک فنجان دم‌نوش زعفران و آیکون‌هایی است که نشان‌دهنده خواص آنتی‌اکسیدانی، بهبود سلامت روان، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و بهبود گوارش هستند. پس‌زمینه تصویر یک محیط پزشکی پاک و آرام را نشان می‌دهد که بر اهمیت درمان‌های طبیعی و نقش زعفران در سلامت کلی تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر حرفه‌ای از جدیدترین روش‌های درمان زگیل تناسلی HPV را نشان می‌دهد. در این تصویر روش‌های مختلف درمانی مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی، کرم ایمی‌کیمود، پدوفیلوکس و واکسن HPV دیده می‌شود. این تصویر در یک محیط پزشکی با پزشک که در حال توضیح این درمان‌ها به بیمار است، قرار دارد. عناصر اضافی شامل نمودارهایی از زگیل تناسلی و ویروس HPV هستند که به تصویر افزوده شده‌اند تا بر پیشرفت‌های مدرن پزشکی و مراقبت از بیمار تأکید شود.

در تماس باشید

پزشکی

خودمراقبتی بهداشت دهان و دندان در بیماران مبتلا به دیابت

خودمراقبتی بهداشت دهان و دندان در بیماران مبتلا به دیابت

در افراد مبتلا به دیابت به علت سطح بالای گلوکز خون شانس ابتلا به بیماری های قارچی دهان و دندان افزایش می یابد. برفک نوعی عفونت است که توسط قارچ کاندیدا ایجاد می‌شود. به آن کاندیدیازیس یا عفونت مخمری نیز گفته می‌شود. هر کسی می‌تواند به آن مبتلا شود اما ابرای افراد مبتلا به دیابت بیشتر مشکل‌ساز است.

دیابت از جدی ترین و شایع ترین بیماری های مزمن است که با افزایش سطح قند خون همراه می باشد. متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد اما می توان با اصلاح شیوه زندگی سطح قندخون را کنترل کرد. کنترل دیابت مستلزم خودمراقبتی ویژه در طی زندگی است .

خودمراقبتی به معنای دریافت اطلاعات صحیح در خصوص بیماری و انجام و به کارگیری مهارت های لازم برای حفظ سلامتی است .اگر بیماری دیابت به درستی درمان و کنترل نشود، با گذشت زمان منجر به آسیب جدی به قلب و عروق، کلیه ها، چشم ها، اعصاب و دهان و دندان می شود.یکی از مشکلات افراد مبتلا به دیابت که کمتر به آن پرداخته شده است مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان می باشد.

مشکلات رایج دهان و دندان در افراد مبتلا به دیابت شامل :

الف) عفونت ها :

در افراد مبتلا به دیابت به علت سطح بالای گلوکز خون شانس ابتلا به بیماری های قارچی دهان و دندان افزایش می یابد. برفک نوعی عفونت است که توسط قارچ کاندیدا ایجاد می‌شود. به آن کاندیدیازیس یا عفونت مخمری نیز گفته می‌شود. هر کسی می‌تواند به آن مبتلا شود اما ابرای افراد مبتلا به دیابت بیشتر مشکل‌ساز است.

ب) خشکی دهان :

در افراد مبتلا به دیابت جریان بزاق کم می شود درنتیجه باعث خشکی دهان می گردد. بزاق آنزیم هایی را تولید می کند که به باکتری ها حمله می کند پس ترشح کمتر بزاق باعث رشد بدون کنترل باکتری ها در حفره دهان می گردد.

ج) اختلال چشایی :

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت ممکن است از نوعی اختلال چشایی رنج ببرند که باعث ایجاد مزه شور، یا ترش در دهان آن ها می شود و باعث می گردد سریع تر مبتلا به بیماری های دهان و دندان شوند.

د) بیماری های لثه :

بیماری لثه باعث فرسایش استخوان و بافت نگهدارنده دندان ها شده و دندان ها سریع تر از بین می روند.

ه) پوسیدگی دندان ها :

شواهد موجود شیوع بالای پوسیدگی دندان در بیماران  مبتلا به دیابت در مقایسه با افراد غیر مبتلا به  دیابت نشان می دهد، تجمع فلور پلاک میکروبی باعث پوسیدگی دندان می شود. در بیماران مبتلا به دیابت ، کاهش جریان بزاق باعث کاهش کلسیم از سطوح دندانی می شود و متاسفانه پوسیدگ دندان ها با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

خودمراقبتی بهداشت دهان و دندان که به کنترل بیماری دیابت کمک  می کند شامل موارد ذیل است :

الف) سطح قندخون خود را در حد طبیعی کنترل کنید.

ب) روزانه حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید.

ج) حداقل ۲مرتبه در روز دندان هایتان را مسواک بزنید.

د) از مصرف سیگار و قلیان اجتناب کنید.

و) حداقل هر ۶ماه یک بار برای معاینات دهان و دندان به دندان پزشک مراجعه کنید( سالی ۲بار )

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.