عوامل مختلفی در پیری پوست انسان نقش دارند. پیری پوست با قرار گرفتن در معرض مزمن نور خورشید القا می‌شود و نوعی پیری بیرونی پوست است، در حالی که پیری ذاتی عمدتاً از کاهش عملکرد بیولوژیکی و عملکرد گونه‌های اکسیژن فعال ناشی از متابولیسم سلولی ناشی می‌شود .

بدن ما با افزایش سن به تدریج کلاژن کمتری تولید می‌کند، اما تولید کلاژن به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن، الکل زیاد و کمبود خواب و ورزش سریعتر کاهش می‌یابد. در پوست، کلاژن، الیاف الاستیک و هیالورونیک اسید اجزای ساختاری اصلی ماتریکس خارج سلولی پوستی هستند. کلاژن بیش از ۷۰ درصد وزن خشک درم طبیعی پوست انسان را تشکیل می‌دهد.

کلاژن به دلیل اثربخشی آن برای سلامت پوست به عنوان مکمل‌های غذایی کاربردی مصرف می‌شود. کلاژن هیدرولیزشده یا پپتیدهای کلاژن نیز مورد توجه قرار گرفته اند، از جمله هیدرولیزهای کلاژن ماهی مشتق شده از کلاژن نوع I از پوست ماهی. کلاژن نوع I بیشترین نوع کلاژن می‌باشد که در بافت همبند موجود است و نقش مهمی در الاستیسیته و ترمیم پوست و سایر ارگان‌های حاوی کلاژن مانند حفظ سلامت و ترمیم قرنیه‌ی چشم ایفا می‌کند.

هرچه وزن مولکولی کلاژن‌ها کمتر باشد، جذب آن‌ها بهتر می‌شود و اثرات بیشتری در بهبود سلامت پوست و همچنین تقویت مو نشان می‌دهند. همچنین استفاده ازپپتیدهای کلاژن شده منجر به محافظت پوست دربرابر اشعه‌ی ماورای بنفش وافزایش آبرسانی به پوست افزایش می‌شود.شما می‌توانید کلاژن را به شکل مکمل وارد برنامه‌ی غذایی خود کنید. اعتقاد بر این است که مکمل‌های کلاژن خوراکی به شکل قرص، پودر به طور موثرتری توسط بدن جذب می‌شوند و محبوبیت زیادی در بین مصرف کنندگان پیدا کرده‌اند.

آنها ممکن است به عنوان پپتیدهای کلاژن یا کلاژن هیدرولیز شده فروخته شوند، که اشکالی از کلاژن شکسته شده هستند که راحت‌تر جذب می‌شوند و اثرات بیشتری از کرم‌های حاوی وزن مولکولی بالا و زنجیره‌های طویل کلاژن هستند. مکمل‌های پپتید کلاژن حاوی آمینو اسیدها، بلوک‌های سازنده پروتئین هستند و برخی نیز ممکن است حاوی مواد مغذی اضافی مرتبط با پوست و موی سالم مانند ویتامین C باشند.

آب گوشت حاوی کلاژن پخته شده می‌باشد و می‌توان از آن در درست کردن سوپ‌های خانگی استفاده کرد. همچنین مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C مثل پرتقال، فلفل دلمه‌ای، توت‌فرنگی و کاهو می‌تواند به تولید کلاژن در بدن کمک می‌کنند. در نهایت کلاژن را می‌توان به شکل قرص و پودر استفاده کرد.

کلاژن توسط اغلب مردم قابل استفاده می‌باشد و عوارض قابل‌توجهی ندارد. هرچند بعضی مطالعات نشان داده‌است مصرف قرص‌های کلاژن در بعضی افراد ایجاد مشکلات گوارشی و سوزش سرمعده و طعم بد و طولانی مدت در دهان می‌کند. البته اگر در فرم هیدرولیز شده یا پپتید کلاژن باشند این عوارض را به میزان کمتری نشان خواهند داد و حتی درمواردی بی عارضه خواهند بود.

در ادامه به بررسی بهترین کلاژن‌ خوراکی موجود در ایران می‌پردازیم:

سمانیک کلاژن (VERISOL®)

کلاژن سمانیک حاوی ۲۵۰۰ میلی‌گرم کلاژن VERISOL® با طعم بلوبری می‌باشد و در کنارش از ۶۶ میلیگرم ویتامین‌C استفاده شده است. کلاژن VERISOL® اولین پپتید کلاژن ثبت اختراع شده می‌باشد که در آلمان تولید می‌شود. این محصول نسبت به سایر محصولات کلاژن موجود در بازار، دوز بالاتر و با کیفیت بیشتری از کلاژن را دارد و با حضور ویتامین‌C، اثراتش تقویت شده‌است. همچنین، این محصول که در فرایند تولید، تحت هیدرولیز آنزیمی واقع شده است، وزن ملکولی کمتری نسبت به بقیه کلاژن پپتیدهای بازار دارد (۲ هزار دالتون در برابر ۳ هزار تا ۱۰ هزار دالتون) و این باعث افزایش جذب و کاهش عوارض گوارشی می‌شود. این کلاژن از ریزش موی شما و سفیدشدن آن نیز جلوگیری می‌کند.

شما می‌توانید در روز یک ساشه از سمانیک کلاژن را به مدت ۴ الی ۸ هفته با یک لیوان از مایعات سرد یا گرم یا در اسموتی‌های میوه ای حاوی میوه‌های قرمز مصرف نمایید و سلامت مو و پوست خود را تضمین کنید. همچنین مصرف یک ساشه از سمانیک کلاژن به مدت ۳ ماه منجر به کاهش سلولیت‌های پوست و در صورت مصرف تا ۶ ماه کاهش قابل توجه آن می‌شود.

پودر کلاژن آبی کلاژینو

این پودر حاوی ۵ گرم کلاژن خالص تحت لیسانس فرانسه و بدون سایر ویتامین ها و املاح می‌باشد و هربسته حاوی ۳۰ ساشه‌ی کلاژن می‌باشد و می‌توانید آن را با نوشیدنی‌های دیگر یا اسموتی مخلوط کنید. برای حفظ سلامتی پوست و مو وناخن خود می‌توانید به مدت ۸ هفته و برای سلامتی استخوان و مفاصل به مدت ۱۲ هفته روزی ۱ ساشه مصرف نمایید.

پودر کلاژینو بیوتی (صورتی)

این پودر حاوی ۵ گرم کلاژن تحت لیسانس فرانسه به همراه ۶۰ میلیگرم ویتامین C، ۵ میلیگرم زینک و هیالورنیک اسید و ۳۰۰ میکروگرم از بیوتین می‌باشد. هربسته حاوی ۳۰ ساشه کلاژن می‌باشد و مصرف ۸ الی ۱۶ هفته‌ای برای اثر کردن لازم دارد. شما می‌توانید از این محصول برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک جدید و افزایش آبرسانی، تقویت ناخن و موی خود استفاده نمایید.

قرص گلد کلاژن

این قرص حاوی ۸۳۳ میلیگرم کلاژن هیدرولیز شده به همراه ۳۳.۳۳ میلیگرم ویتامین C و ۱۶۶۶ میکروگرم از بیوتین می‌باشد و روزانه ۳ عدد به مدت ۴ الی ۱۲ هفته می‌توان برای تقویت پوست و مو و ناخن از آن استفاده کرد. هربسته حاوی ۶۰ عدد قرص می‌باشد.

قرص کلاژن پلاس یوروویتال

این قرص حاوی ۵۰۰ میلیگرم از کلاژن هیدرولیز شده تحت لیسانس آلمان به همراه ۳۰ میلیگرم از ویتامین C و ۵۰ میلیگرم از آمینو اسید ال-لیزین می‌باشد و برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک جدید در پوست روزانه یک عدد می‌توان استفاده کرد. هربسته حاوی ۶۰ عدد قرص می‌باشد.

قرص کلاژن اکتیو

این قرص حاوی ۳۰۰ میلیگرم کلاژن تحت لیسانس آلمان، ۵۰ میلیگرم هیالورونیک اسید، ۱۰۰۰میکروگرم کوآنزیم Q10، ۱۰۰ میکروگرم بیوتین و چندین ویتامین دیگر می‌باشد که برای حفظ سلامت پوست و آبرسانی آن روزانه ۲ عدد می‌توان استفاده کرد. هربسته‌ی آن حاوی ۳۰ عدد قرص می‌باشد.

قرص کلاژن آلکوژن

این قرص حاوی ۱۰۰۰ میلیگرم کلاژن هیدرولیز شده به همراه ۲۰ میلیگرم از ویتامین C در هرقرص می‌باشد و روزانه ۲ عدد قابل مصرف می‌باشد و می‌توان جهت کاهش چین و چروک پوست و تقویت مو و ناخن و مفاصل به مدت ۳ الی ۱۲ هفته مورد استفاده قرار داد. هربسته حاوی ۳۰ عدد قرص می‌باشد.

نتیجه‌گیری

بر اساس تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، مکمل سمانیک کلاژن به عنوان یکی از بهترین کلاژن خوراکی موجود در بازار ایران به شمار می‌آید. این مکمل حاوی کلاژن و ویتامین ث است که به عنوان یک پروتئین اساسی برای سلامتی پوست، مو و ناخن شناخته می‌شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که مکمل سمانیک کلاژن تأثیر مثبتی بر بهبود سلامت پوست و کاهش علائم پیری دارد، که این امر آن را به یک انتخاب پرطرفدار برای افرادی که به دنبال افزایش کلاژن در بدن خود هستند تبدیل کرده است.