پزشک سایت

پزشک سایت

چهارشنبه, خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • درد میگرن
  • فیله‌های تازه ماهی تن بر روی تخته برش چوبی
  • سیر سیاه روی یک تخته برش چوبی با برخی از حبه‌های پوست کنده شده
  • تصویر زیر یک تصویر جامع و حرفه‌ای از درمان‌های افسردگی را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک فرد در جلسه درمانی، بطری‌های دارو، آیکون‌های مربوط به سبک زندگی سالم (ورزش، رژیم غذایی متعادل) و حمایت از دوستان و خانواده است. پس‌زمینه تصویر یک محیط آرام و اطمینان‌بخش را نشان می‌دهد که بر اهمیت مراقبت از سلامت روان و روش‌های درمانی جامع تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر جامع از فواید دارویی زعفران را نشان می‌دهد. این تصویر شامل عناصری مانند یک کاسه زعفران، یک فنجان دم‌نوش زعفران و آیکون‌هایی است که نشان‌دهنده خواص آنتی‌اکسیدانی، بهبود سلامت روان، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و بهبود گوارش هستند. پس‌زمینه تصویر یک محیط پزشکی پاک و آرام را نشان می‌دهد که بر اهمیت درمان‌های طبیعی و نقش زعفران در سلامت کلی تاکید می‌کند.
  • تصویر زیر یک تصویر حرفه‌ای از جدیدترین روش‌های درمان زگیل تناسلی HPV را نشان می‌دهد. در این تصویر روش‌های مختلف درمانی مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی، کرم ایمی‌کیمود، پدوفیلوکس و واکسن HPV دیده می‌شود. این تصویر در یک محیط پزشکی با پزشک که در حال توضیح این درمان‌ها به بیمار است، قرار دارد. عناصر اضافی شامل نمودارهایی از زگیل تناسلی و ویروس HPV هستند که به تصویر افزوده شده‌اند تا بر پیشرفت‌های مدرن پزشکی و مراقبت از بیمار تأکید شود.

در تماس باشید

پزشکی

آیا برداشتن خال خطرناک است؟

آیا برداشتن خال خطرناک است؟

برداشتن خال با چه روندی انجام می‌شود؟ آیا این کار عوارضی هم در پی دارد؟ برخی افراد نسبت به خال‌ها و ضایعاتی که روی پوست‌شان شکل می‌گیرد، بی‌تفاوت هستند اما گروهی دیگر ممکن است با کنجکاوی به‌دنبال منشا آن باشند.

اینها معمولا افرادی هستند که نسبت به زیبایی ظاهر خود حساس‌اند و در جستجوی راهی هستند تا از شر این ضایعات خلاص شوند اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا روند از بین‌بردن خال‌ها خطری در پی دارد؟

در این مقاله به‌طور مفصل راجع‌به این موضوع صحبت کردیم. امیدواریم این گفته‌ها مفید واقع شوند.

برداشتن خال‌ عارضه‌ای هم در پی دارد؟

محوکردن خال‌ها با برداشتن آنها به‌طور کلی خطرناک نیست. البته اگر این فرایند تحت‌نظر و تخصص دکتر برداشتن خال در چارچوب استانداردها انجام شود. در غیر این صورت باید منتظر عواقب نامطلوب آن بود. حالا که بحث به اینجا کشید، اجازه دهید بگوییم که چارچوب این استانداردها در چه مواردی خلاصه می‌شود.

  • ضدعفونیکردنپیش از شروع فرایند، پوست ناحیه مورد نظر را با محلول ضدعفونی‌کننده از میکروب‌ها پاک‌سازی کرده تا منجر به ایجاد عفونت نشود.
  • استریلبودن ابزارهاجهت پیشگیری از انتقال هرگونه عفونت به ناحیه برداشت خال، ابزار و وسایل کار باید استریل‌شده باشند.
  • مراجعه به پزشکهمان‌طور که مستحضرید، خال‌های بزرگ و خال‌هایی که در نواحی حساس نزدیک به چشم، دهان و محیط تناسلی هستند، برای برداشته‌شدن نیاز به تخصص و تجربه پزشک دارند.

آثار برداشتن خال که شاید خیلی‌ افراد ندانند!

زمانی که به دلایل زیباشناختی از وجود خال‌های روی صورت یا بدن خود ناراضی هستید، ممکن است به فکر برداشتن آن بیفتید. با اینکه در اغلب اوقات خال‌ها بی‌ضرر هستند اما برداشتن آنها یکی از اقدامات‌ زیبایی و روش‌های درمانی است که رواج زیادی بین طرفداران خود دارد.

نمی‌توان گفت از بین‌بردن خال‌ها با تکنیک‌های درمانی مختلف عوارض دارند‌. ما فقط شاهد آثاری هستیم که برخی ماندگارند و برخی دیگر پس از چند هفته بهبود می‌یابند. این آثار به اشکال زیر مشاهده می‌شوند:

قرمزی جای خال

پس از برداشتن خالی که روی صورت و بدن وجود دارد، ردی از قرمزی بر جای می‌ماند که بهبود آن با توجه به عمق ضایعه، ۲ الی ۶ هفته به طول می‌انجامد. اگر بیش از این مقدار طول کشید، پزشک از دستگاه IPL  جهت تسریع در روند بهبود استفاده می‌کند.

اسکار یا زخم به‌جامانده از خال

معمولا خال‌هایی که در نواحی مقعر وجود دارند، برداشتن آنها به بهترین نحو ممکن بدون ایجاد هیچ‌گونه ردی صورت می‌گیرد اما خال‌هایی که در نواحی محدب هستند، امکان ایجاد اسکار ناشی از برداشتن آن بیشتر است که البته این موضوع به مهارت پزشک و نحوه ترمیم پوست توسط او بستگی دارد.

اسکار فرورفته

خال‌هایی که عمق زیادی دارند، ممکن است برداشت آنها با فرورفتگی‌های مختصری همراه باشد. البته این اتفاق اکثرا زمانی رخ می‌دهد که پزشک با بی‌دقتی سعی دارد کار را در یک جلسه تمام کند‌. رفع این فرورفتگی با راهکارهایی همچون دستگاه پلکسر، لیزر یا به‌کارگیری سابسیژن امکان‌پذیر است.

اسکار هیپرتروفیک یا گوشت اضافه

احتمال وقوع این اتفاق خیلی کم است اما به صفر نمی‌رسد. این مشکل برای خال‌هایی رخ می‌دهد که از روی گردن، سینه و فک برداشته می‌شوند. ترمیم چنین ضایعه‌ای با تزریق کورتون و دستگاه پلکسر امکان‌پذیر است.

ایا برداشتن خال منجر به ایجاد ضایعه‌های بدخیم خواهد شد؟

خال‌هایی که برداشته می‌شوند، هرگز به ضایعه بدخیمی تبدیل نخواهند شد. البته این مسئله زمانی صدق می‌کند که خال‌ها از همان ابتدا سرطانی نباشند. درواقع اگر نمونه‌برداری و بررسی به‌شکلی تخصصی و پاتولوژیک انجام نشود و آن را با خال ساده اشتباه بگیرند، احتمال عود و گسترش سرطان زیاد خواهد بود. خال‌های سرطانی با نام‌های ملانوما، سلول سنگفرشی SCC و اکتینیک کراتوزیس شناخته می‌شوند.

از این چند سطری که در این بخش خواندید قطعا فهمیده‌اید که تجربه یک پزشک چقدر می‌تواند در شیوه‌ای که تجویز می‌کند، بر زیبایی و سلامت فرد تاثیرگذار باشد. بنابراین؛ اگر می‌خواهید جلسه درمانی موفقیت‌آمیزی داشته باشید، ابتدا باید در انتخاب پزشک دقیق و حساس عمل کنید. در این راستا دکتر برداشتن خال در تهران، چنانچه ساکن این شهر هستید، انتخابی ایده‌آل برای دستیابی به نتیجه‌ای است که از درمان خود می‌خواهید.

برداشتن خال با رویکردهای خانگی چه عواقبی دارد؟

قدیمی‌ها معتقد بودند که اگر خال را با نخ محکم ببندیم، خون به آن نمی‌رسد و به مرور زمان خشک می‌شود و می‌افتد. شاید این روش برای خال‌های آویزان کارآمد باشد اما نمی‌توان از احتمال عفونت‌های پس از آن چشم‌پوشی کرد. اگر به یاد داشته باشید، در عنوان‌های ابتدایی اشاره کردیم که برداشت خال باید در چارچوبی خاص انجام شود.

نخ‌ها قادر به بریدن پوست هستند و زخم حاصل از این بریدگی ممکن است بزرگتر از زخم ناشی از جراحی باشد. بنابراین؛ نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که به روش‌های تهاجمی خانگی پایبند نباشید چراکه تشخیص سلول‌های غیرطبیعی و بدخیم امری خارج از عهده شماست.

برداشتن خال ممکن است دردناک باشد؟

یکی از دغدغه‌های افراد هنگام قرارگرفتن تحت فرایندهای درمانی، ترس از دردناک‌بودن آن است. اما جای نگرانی نیست، با وجود بی‌حسی‌های موضعی برداشت خال اصلا برایتان دردناک نخواهد بود.

مگر اینکه بخواهید از روش سوزاندن یا جراحی استفاده کنید که در این صورت احتمال تجربه خفیفی از درد وجود خواهد داشت که معمولا بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد و شما می‌توانید برای تسکین آن از ایبوپروفن استفاده کنید.

دکترتو، مرجعی همگانی در خدمات‌رسانی درمانی

درک می‌کنیم که پیداکردن یک دکتر مجرب و قابل اطمینان کمی سخت است چراکه نمی‌توان سلامتی را قربانی ریسک‌های یک انتخاب اشتباه کرد. به این منظور مجموعه دکترتو روی کار آمد تا با هدف بهره‌برداری از تکنولوژی‌های پزشکی در راستای حفظ و ارتقای سلامت انسان گامی بردارد.

اگر در انتخاب کادر درمانی معتبر هنوز تردید دارید، دکترتو با انبوهی از متخصصان باتجربه و سرویس خدمات هوشمند، آماده‌ کمک به شما خواهد بود.

جمع‌بندی

برداشتن خال از متداول‌ترین شیوه‌های درمانی و زیبایی‌بخش است که به محوشدن ضایعه‌های پوستی که در اصطلاح پزشکی (نووس) نام دارد، منجر می‌شود. این فرایند با روش‌های جراحی، لیزر، برشی، تراشه‌ای، پانچ و کرایو صورت‌پذیر است که هرکدام پروسه منحصربه‌فرد خود را دارند.

البته جراحی روشی است که رواج کمتری دارد چراکه امروزه متخصصان زیبایی به‌دنبال کشف راه‌هایی غیرتهاجمی هستند که بدون هیچ‌گونه درد، خونریزی و‌ عوارض جانبی انجام شود و تا حد زیادی هم در این مسیر موفق بودند.

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.