پزشک سایت

پزشک سایت

یکشنبه, تیر ۳, ۱۴۰۳

پزشک سایت - راهنمای شما در مسیر سلامت و بهبود، با اطلاعات جامع پزشکی و مقاله های تخصصی

  • طب اورژانس: راهنمای جامع و کاربردهای حیاتی
  • کاربرد هوش مصنوعی در طب اورژانس
  • شامپوهای بدون سولفات
  • بهترین برندهای شامپو برای درمان ریزش مو
  • شامپوها و محصولات مراقبتی مو
  • داروهای جدید ضد ریزش مو

در تماس باشید

پزشکی

۵ مورد از کشنده ترین سرطان ها

۵ مورد از کشنده ترین سرطان ها

سلول های سرطانی در بدن تقسیم، رشد و گسترش می یابند. اگر پزشکان قادر به کنترل گسترش سلولهای سرطانی نباشند، نتیجه مرگ حاصل می شود. عوامل مختلفی، چه داخلی و چه خارجی، باعث سرطان می شوند. عوامل داخلی شامل جهش های ژنتیکی، هورمون ها و شرایط ایمنی بدن است و عوامل خارجی شامل سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و بیماری های عفونی است. اغلب، چندین سال طول می کشد تا چنین عوامل خطری منجر به سرطان شود. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کدام سرطان قابل درمان نیست و خطرناک تر است. برای دریافت پاسخ این سوال، با ما باشید تا در ادامه، کشنده ترین سرطان ها را مورد بررسی قرار دهیم.

سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان ها

موارد پیش بینی شده سرطان ریه و برونش در سال ۲۰۱۹: ۲۲۸،۱۵۰

پیش بینی مرگ ناشی از سرطان ریه و برونش در سال ۲۰۱۹: ۱۴۲،۶۷۰

متأسفانه، بیشتر مبتلایان به سرطان ریه در ابتدا با بیماری پیشرفته ای روبرو می شوند و سرانجام بر اثر این بیماری خواهند مرد. سیگار کشیدن – که یک عامل خطر قابل اصلاح است – از شایعترین علت سرطان ریه است. براساس معاینه میکروسکوپی، سرطان ریه به دو نوع تقسیم می شود: سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه سلول غیر کوچک. بسته به نوع و مرحله سرطان ریه، درمان می تواند شامل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد.

سرطان روده بزرگ یکی از کشنده ترین سرطان ها

سرطان روده

موارد پیش بینی شده سرطان روده بزرگ در سال ۲۰۱۹: ۱۴۵،۶۰۰

پیش بینی مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ در سال ۲۰۱۹: ۵۱،۰۲۰

در ابتدا، سرطان روده بزرگ با علائم کمی یا بدون علائم ظاهر می شود. اگر این سرطان زود تشخیص داده شود، سرطان روده بزرگ با میزان بقای پنج ساله قابل درمان است. به عنوان مثال، میزان بقا در برخی از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه حدود ۹۰٪ است.

با این حال، برای زنده ماندن از سرطان روده بزرگ، غربالگری مانند کولونوسکوپی ضروری است. متأسفانه، میزان بقای پنج ساله سرطان روده بزرگ پیشرفته بسیار کمتر است. بسته به مرحله و شیوع سرطان روده بزرگ، درمان می تواند شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی یا آمبولیزاسیون باشد.

سرطان پستان یکی از کشنده ترین سرطان ها

سرطان سینه

موارد پیش بینی شده سرطان پستان در سال ۲۰۱۹: ۲۶۸،۶۰۰

پیش بینی مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در سال ۲۰۱۹: ۴۱،۷۶۰

سرطان سینه در اثر رشد بدخیم سلولهای پوشاننده لوبولها یا مجاری پستان ایجاد می شود. حدود ۱٪ از کل سرطان های پستان بر مردان تأثیر می گذارد. سرطان پستان از یک کلون یا یک سلول تغییر یافته ایجاد می شود. به طور معمول، این سلولهای کلونال کاملاً بدخیم و حمله و متاستاز می شوند.

درمان سرطان پستان می تواند کاملاً پیچیده و مبتنی بر عوامل متعددی باشد. به طور گسترده، درمان سرطان پستان را می توان بصورت گسترده (ماستکتومی) یا محافظت کننده از پستان (لامپکتومی) توصیف کرد.

علاوه بر درمان محلی جراحی، درمان کمکی یا سیستمیک نیز برای درمان افراد مبتلا به سرطان پستان انجام می شود. چنین درمان کمکی می تواند شامل شیمی درمانی یا هورمون درمانی باشد. خوشبختانه با بهبود توانایی های تشخیصی و درمانی، افراد بیشتری که مبتلا به سرطان پستان هستند ، زنده می مانند.

سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین سرطان ها

سرطان لوزالمعده

موارد پیش بینی شده سرطان لوزالمعده در سال ۲۰۱۹: ۵۶،۷۷۰

پیش بینی مرگ ناشی از سرطان لوزالمعده در سال ۲۰۱۹: ۴۵،۷۵۰

سرطان لوزالمعده یکی از پرخاشگرانه ترین سرطان ها است. این به سرعت می کشد و بیمار را با علائم متعدد دردناک و خطرناک از جمله درد معده، انسداد صفراوی، خونریزی و سایر موارد آزار می دهد.

علی رغم تحقیق در مورد این موضوع، هیچ گزینه غربالگری یا روش درمانی قابل اعتمادی برای افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده وجود ندارد.

سرطان پروستات یکی از کشنده ترین سرطان ها

سرطان پرستات

موارد پیش بینی شده سرطان پروستات در سال ۲۰۱۹: ۱۷۴،۶۵۰

پیش بینی مرگ ناشی از سرطان پروستات در سال ۲۰۱۹: ۳۱،۶۲۰

پروستات غده ای است که در سیستم ادراری تناسلی مردان یافت می شود. در وسط لگن تحتانی قرار گرفته و در بین راست روده و مثانه قرار گرفته است. پروستات مایعات منی را تولید می کند که اسپرم را تغذیه می کند.

سرطان پروستات از سلولهای غده ای بوجود می آید و بنابراین یک آدنوکارسینوم است. این بیماری معمولاً مردان مسن را درگیر می کند و بیشتر در بین آمریکایی های آفریقایی تبار و کسانی که سابقه خانوادگی بیماری دارند شایع است.

بیشتر سرطان های پروستات رشد کندی دارند و افراد مبتلا به سرطان پروستات بدون علامت معمولاً بدون نیاز به درمان بعدی مشاهده می شوند. در حقیقت، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پروستات به دلایل غیرمرتبط مانند حمله قلبی یا سکته می میرند.

اگرچه مردان مسن بدون علامت یکبار به طور مرتب از طریق معاینه دیجیتال مقعدی و آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) از نظر سرطان پروستات مورد غربالگری قرار می گرفتند، اما در سال های اخیر، غربالگری معمول از نظر بسیاری از متخصصان پزشکی مورد بی توجهی قرار گرفته است.

درمان سرطان پروستات شامل برداشتن جراحی (پروستاتکتومی)، پرتودرمانی خارجی (پرتودرمانی) و براکی تراپی است. براکی تراپی روشی است که در آن یک رادیواکتیو در پروستات کاشته می شود.

جمع بندی

جای تعجب نیست که تصور ابتلا به سرطان، اتفاقی است که همراه با ترس و وحشت اتفاق می افتد. این بدان دلیل است که بسیاری از افرادی که این رویداد را تجربه نکرده اند، تصور می کنند که سرطان بیماری است که فقط منجر به مرگ می شود، که با توجه به راه های درمانی و کنترلی و همچنین تحقیقات بسیاری که در این زمینه انجام شده است این تصور روز به روز بیشتر به تصوری نادرست تبدیل می شود.

در این بین برخی از سرطان ها کشنده هستند، به همین دلیل شناختن علائم و ابتلا به آن در اوایل بیماری بسیار حیاتی است – درصورتی که بیشترین شانس را برای زنده ماندن در آن دارید. 

اشتراک گذاری:
img
نویسنده

زهرا ق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند.