اطلاعات تماس

کرمان ، بلوار قدس

ما همه روزه در دسترس هستیم

با داروهای فعلی که لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) هدف قرار می‌دهد، میزان لیپوپروتئین (a) تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

در یک مطالعه مشاهده‌ای روی 607 بزرگسال 60 ساله و بالاتر، در طول 16 سال، سطوح لیپوپروتئین (a) – یا Lp (a) – در افرادی که مشکل عروق حونرسان قلب یا کرونر را تجربه کرده بودند، بالاتر و شایع‌تر بود. فعلا ارتباط بین لیپوپروتئین (a) و بیماری قلب ثابت نشده ولی مشخص شده که این دو «ارتباطی» با هم دارند و نیاز به درمان‌های هدفمند Lp(a) را روشن شده.

لئون سیمونز، سرپرست تیم تحقیق، استادیار دانشکده پزشکی بالینی در دانشگاه نیو ساوت ولز سیدنی، دهه‌هاست روی حل نادانسته‌های ما در مورد این مجموعه ماکرومولکولی کار می‌کند، او می‌گوید: «نتایج جدید ما نشان می‌دهد که درمان‌های جدید در حال توسعه با هدف کاهش Lp(a) بالا ممکن است به پیشگیری از بیماری‌های عود کننده قلب کمک کنند.»

Lp(a) پلاسما، از LDL و یک گلیکوپروتئین آبدوست بزرگ به نام آپولیپوپروتئین(a) ایجاد شده.

میزان Lp(a) حدود  75 تا 95 درصد ارثی است و تخمین زده می‌شود که از هر پنج نفر یک نفر با استعداد ژنتیکی سطح بالا آن را دارند.

اما با اینکه اکثر بزرگسالان در ایالات متحده برای کلسترول غربالگری می شوند، معمولا Lp(a) به صورت روتین بررسی نمی‌شود. به طوری که کمتر از 1٪ مردم برای آن آزمایش می‌شوند. (البته باید در نظر گرفت که چون عامل بالا رفتن آن بیشتر  ژنتیکی است، سطح آن در طول زندگی ثابت می‌ماند، بنابراین آزمایشات مکرر لازم نیست.)

سطوح بالای Lp(a) بعید است  علائم فیزیکی خاصی ندارد.

این مطالعه همچنین نشان داد که بزرگسالان مبتلا به بیماری کرونری قلب قبلی، سطوح بالای Lp(a) بیش از 355 میلی‌گرم در لیتر، در مقایسه با افراد زیر 50 میلی‌گرم در لیتر) حدود 53 درصد خطر حملات قلبی مکرر بیشتری در طی ۱۶ سال داشتند.

پس در مجموع افزایش Lp(a) یک پیش‌بینی‌کننده مهم بیماری کرونری قلب راجعه در افراد مسن است. سطح بالای ۳۰۰ را باید یک علامت خاطر دانست و سعی کرد در این افراد مداخله‌های مثبت برای کاهش سایر عوامل خطر را انجام داد.

خود سطوح Lp(a) ممکن است هنوز هدف به طور موثر قابل پایین آوردن نباشد، اما در این افراد با رژیم غذایی و ورزش، می‌توان عوامل خطر دیگر را کاست.

داروهای فعلی، مانند استاتین‌ها، اغلب برای کاهش «کلسترول بد» یا LDL مصرف می‌وند، این داروها هیچ تأثیر عمده یا ثابت‌شده‌ای بر  Lp(a) ندارند. اما یرخی از درمان های جدید که برای کاهش سطح Lp(a)  در مراحل پیشرفته توسعه بالینی هستند.

این تحقیق در مجله Current Medical Research & Opinion منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *