اطلاعات تماس

کرمان ، بلوار قدس

ما همه روزه در دسترس هستیم
طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سالانه حدود ۱۵۰ هزار مورد جدید سرطان رکتوم (راست روده) و روده بزرگ تشخیص داده می‌شود. به خاطر افزایش غربالگری پیشگیرانه، این تعداد به آرامی رو به کاهش است، اما همچنان سومین سرطان بزرگ در ایالات متحده است که از هر ۲۳ مرد یک نفر و از هر ۲۶ زن یک نفر را مبتلا می‌کند. 

درمان سرطان روده بزرگ هم ساده نیست، تنها ۱۰ درصد از بیماران به ایمنی درمانی‌های فعلی پاسخ می‌دهند. یعنی سرانجام درمان جراحی انتخاب می‌شود و تمام بافت‌های سرطانی برداشته می‌شود. جراحی میزان بقای بیمار را بهبود می‌بخشد، اما تأثیر زیادی بر نتایج کیفیت زندگی بیماران داشته باشد.

اکنون، محققان مؤسسه تحقیقات سرطان اولیویا نیوتن-جان در دانشگاه لاتروب در استرالیا دریافته‌اند که نحوه واکنش بیمار به سرطان به میزان مؤثر بودن گروهی از سلول‌های ایمنی در روده بزرگ بستگی دارد.

دکتر لیزا میلکه، سرپرست آزمایشگاه ایمنی و سرطان مخاط در مؤسسه تحقیقات سرطان اولیویا نیوتن جان، می‌‌گوید: «سلول‌های گاما دلتا به عنوان مدافعان خط مقدم ما در روده عمل می‌کنند.» آنچه این سلول‌های ایمنی را شاخص می‌کند این است که آن‌ها به طور مداوم از سلول‌های پوششی یا اپیتلیال پوشاننده روده محافظت کرده و به عنوان محافظ در برابر تهدیدهای احتمالی سرطان عمل می‌کند.

زمانی که نمونه‌های بیماران سرطان روده تجزیه و تحلیل شد، دانشمندان متوجه شدند که وقتی سلول‌های گاما دلتا T بیشتری در تومور‌ها وجود داشت، نتایج بهتر و بقای این بیماران بهتر گزارش شد

با این حال، این تنها نیمی از داستان بود. با نگاهی به کل میکروبیوم در روده بزرگ، محققان همچنین غلظت بسیار بالاتری از فاکتور رونویسی مولکولی ۱ (TCF-۱) را روی سلول‌های گاما دلتا یافتند. TCF-۱ اختصاصی سلول T و همچنین یک تنظیم‌کننده مرکزی رشد و عملکرد سلول T است.

دانشمندان کشف کردیم که مقدار و تنوع میکروبیوم در روده بزرگ منجر به غلظت بالاتر مولکولی به نام TCF-۱ در سلول‌های گاما دلتا T در مقایسه با سایر نواحی روده می‌شودو به این ترتیب سلول‌های گاما دلتا T را از مبارزه با سرطان بازداشته می‌شوند.

زمانی که دانشمندان TCF-۱ را در سلول‌های گاما دلتا T حذف شد، رفتار این سلول‌های ایمنی را به طور اساسی تغییر داد و کاهش قابل توجهی در اندازه تومور‌های سرطان روده رخ داد.

اولین پیشرفت تحقیقاتی با توجه به پژوهش جدید این است که نقشه راه جدیدی را برای توسعه ایمونوتراپی‌های ترکیبی هدفمند برای درمان مؤثرتر بیماران سرطان روده هموار می‌شود.
این تحقیق گامی هیجان‌انگیز در جهت درک میکروبیوم پیچیده و نحوه عملکرد سلول‌های ایمنی و روده با هم، است و بر شیوه غربالگری و درمان هم اثر می‌گذارد.
(میکروبیوتای روده از بدو تولد با انسان است و بر عملکرد سراسر بدن تأثیر می گذارد. میکروبیوتای انسان از طیف وسیعی از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر حیوانات تک سلولی تشکیل شده است که در بدن زندگی می کنند. میکروبیوم نامی است که به تمام ژن های درون این سلول های میکروبی داده شده است.

این مطالعه در مجله Science Immunology منتشر شده.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *